Училище

 

 
Рейтинг: 3.00
(137)
Глог
За ученика
Публикации
Фото Галерия
Музика
Видео
Картички
За контакти
Новини
Календар
Форум
Училищно самоуправление



За ученика / Информатика и информационни технологии

Информатика и информационни технологии
01.06.06 10:09

Автор:Админ
За информатиката и информационните технологии. Апаратна част (хардуер). Програмна част (софтуер). Защита на КС. Правни, етични и здравни норми.
Вземи в gLOG

Информатика и информационни технологии

 

За информатиката и информационните технологии. Апаратна част (хардуер). Програмна част (софтуер). Защита на КС. Правни, етични и здравни норми.

 

 

Информатиката е наука за информацията и информационните дейности  в природата и обществото. Информатиката изследва информацията от гледна точка на нейната структурираност, количествени характеристики, форми и начини на представяне.

 

Информационните технологии включват средствата и методите, чрез които се събират, натрупват, съхраняват, обработват и предават данни с използването на компютърни системи.

 

Основни информационни технологии на съвременното общество са:

-         текстообработка – подготовка на текстови документи;

-         електронни таблици – работа с таблично представени данни;

-         компютърна графика – създаване и обработване на графични изображения;

-         бази от данни – организация на данни и автоматичната им обработка;

-         комуникационни услуги – електронна поща, софтуер за работа в глобални мрежи;

Съществен елемент на ИТ са компютърните системи/КС/. Компютърните системи се състоят от три компонента:

-         апаратна част, наричана хардуер;

-         програмна част, наричана софтуер;

-         данни, които се съхраняват, обработват и разпространяват с помощта на хардуера и софтуера;

Апаратна част/хардуер/ на компютърната система се състои от централен процесор и оперативна памет, свързани с външни устройства, наречени периферни.

Централният процесор  е сърцето на компютърната система и се състои от управляващо устройство, което организира изпълнението на зададената програма и координира преноса на данни в компютърната система, и аритметико-логическо устройство, което извършва изчисленията.

Оперативната памет осигурява помнене на изпълняваната в момента програма и необходимите и междинни резултати и се състои от бързи запомнящи устройства от два типа:

-         изменяеми RAMот Random Access Memori – памет с произволен достъп;

-         постоянни ROM – от read Only Memory – памет само за четене;

Периферните устройства осигуряват връзката с околния свят. Групират се в зависимост от изпълняваните функции:

-         входни – клавиатура, мишка и др.;

-         изходни – монитор, принтер и др.;

-         запомнящи – дискови и дискетни устройства;

Програмна част/софтуер/ Дели се на два типа:

 

-         системен – организира и облекчава работата;

-         приложен – прилагане на ИТ като обработка на текстове, бази от данни и т.н.;

Ролята на системния софтуер е административна, докато ролята на приложния софтуер е да решава конкретни потребителски задачи. Приложните програми използват при своята работа услугите на системния софтуер.

ЦП и ОП в съвременните персонални компютри са изградени от интегрални схеми с висока или свръхвисока степен на интеграция. Такива ЦП се наричат микропроцесори. При персоналните компютри микропроцесорът и схемите за управление на стандартните периферни устройства/клавиатура, мишка, монитор, принтер, диск/са разположени на една платка наречена дънна платка.

Защита на компютърната система

 

Целта е да се запази хардуер, софтуер и данни от несанкциониран достъп, ползване или кражба.

Физическа сигурност – предотвратяване на физически достъп до КС;

Логическа защита – осигурява се чрез софтуер, инсталиран на самия компютър. На всеки оторизиран потребител се дава идентификационен код или парола, която се въвежда всеки път когато този потребител се свързва с КС.

Обратна връзка – друго средство за идентификация – след като потребителят се свърже със системата чрез компютър с отдалечен достъп, главният компютър проверява потребителския код и парола, прекъсва връзката и след това отново се свързва с компютъра.При валиден код и парола потребителят има право на достъп.

Защита чрез кодиране – данните се кодират преди съхраняване или предаване на разстояние и декодирани преди използване. Съществуват алгоритми за кодиране, които трудно могат да бъдат преодолени. Подобен алгоритъм за кодиране е PGP. www.pgpi.org/doc/overview/

 

Правни, етични и здравни норми

 

Автор

 

За автор се счита лице, с творческия труд на което е създадено произведението. Защитата на правата за собственост се фиксират със знака © , след което следва името на автора или организацията, носители на това право. Означава, че никой няма право да копира без сключване на писмен договор с автора.

Авторско право

 

На законите на авторското право се подчинява копирането и разпространяването на електронни документи. Създаването на софтуер е интелектуална дейност, защитена срещу незаконно използване чрез законите за защита на авторското право. Съгласно международното право върху електронните документи, БД и програмите важат същите авторски права, както и за обичайните литературни произведения.

Етични норми  Изискванията от етичен характер са:

-         да не се разпространяват компютърни вируси;

-         да не се разглеждат програми и документи от чужди справочници без разрешение на собственика;

-         да не се унищожават чужди дискови носители на информация;

Здравни норми

 

Необходимо е да се спазват определени здравни норми при работа с КС. Препоръчва се не повече от 45 минути непрекъсната работа с компютър. По време на почивките мониторите биват изключвани, залите се проветряват.

Правила за безопасност

 

На учениците строго се забранява да местят кабели под напрежение, да правят ремонти на техниката. При неизправност сигнализират учителя или ръководителя на компютърния кабинет.

Дир ID: 
Парола: Забравена парола
  Нов потребител

0.0729